Toleranční patent Josefa II. a Židovský patent Františka I. - Cesta k náboženské toleranci

Seminář bude založen na rozboru pramenů. Interaktivní diskusní formou si rozebereme dva klíčové dokumenty, které v letech 1781 a 1797 významnou měrou přispěly k formování liberálnějšího náboženského klimatu v habsburských zemích a tím i k modernizaci společnosti. Chybět nebude ani retrospektivní pohled do minulosti, abychom si udělali jasno v tom, co vydání obou patentů předcházelo – nastíníme si tedy např. problematiku tajných nekatolíků po vydání Obnoveného zřízení zemského či nesnadné postavení Židů v habsburských zemích raného novověku, vrcholící tzv. familiantským zákonem Karla VI. a dočasným vypovězením Židů Marií Terezií z Čech a Moravy. V případě nekatolických křesťanských konfesí i judaismu si také ukážeme, že tolerance v dobovém smýšlení zdaleka vždy neznamenala přijetí a pochopení.

 

Barbora Jánská

Ahoj! Jsem Bára a již druhým rokem studuji navazujícího magistra historie a germanistiky. Mé časové rozpětí je trochu širší, jelikož mne odjakživa zajímá prakticky vše od raného novověku až po 1. světovou válku. Momentálně je však mým hlavním badatelským tématem klášter sv. Jiří na Pražském hradě, respektive osudy tamních benediktinek po jeho oficiálním zrušení v rámci josefinských reforem. Problematice rušení klášterů bude věnována nejen má diplomka, ale i jedna z chystaných specializačních přednášek pro Vás. Na germanistice se pak zabývám dalším svým dlouhodobým tématem, jímž jsou německy píšící spisovatelky v „dlouhém 19. století“. Nepohrdnu však ani novověkou knižní kulturou, dějinami šlechty, pozapomenutých pražských zákoutí či Židů v Čechách a na Moravě. Zájmů mám zkrátka víc než dost, s časem už je to mnohdy horší. 🙂

Pokud mám přeci jen nějaký nazbyt, věnuji jej sportu, četbě, umění všeho druhu a vítám veškeré pracovní aktivity, při nichž mohu komunikovat s lidmi a předávat jim nové vědomosti.

Přejít nahoru