Francouzská revoluce
Velká francouzská revoluce představuje jeden z nejzásadnějších milníků značících symbolický předěl mezi ancien régime a moderní dobou. Cílem této přednášky je představit posluchačům vývoj ve Francii mezi lety 1789 a 1804. Hlavní pozornost bude soustředěna na politické události, jako je nastínění nejdůležitějších příčin, prvních let revoluce (vydání Deklarace práv člověka a občana, vznik konstituční monarchie, vyhlášení republiky), období Teroru, vláda Direktoria a vzestup Napoleona Bonaparte k moci a vyhlášení císařství. Zaměříme se však i na významné kulturní a sociální aspekty jednotlivých období (revoluční svátky a kalendář, kult Jeana Paula Marata…)
- Daniela TINKOVÁ, Revoluční Francie 1787–1799, Praha 2008.
- Daniela TINKOVÁ, Francouzská revoluce, Praha 2008.
- François FURET, Francouzská revoluce I. díl: Od Turgota k Napoleonovi 1770–1814, Praha 2004.
- Mona OZOUFOVÁ, Revoluční svátky 1789–1799, Brno 2006.
- Lynn HUNTOVÁ, Francouzská revoluce: Politika, kultura, třída, Brno 2007.
Petra Hanáková
V současnosti jsem studentskou doktorského programu České dějiny a vedle historie jsem vystudovala i germanistiku. Zajímám se tak hlavně o literární, kulturní a sociální dějiny osvícenství a počátku národního
obrození v německojazyčném prostoru, což jsou v tomto období i české země. Moje srdcové záležitosti jsou josefinské reformy a románová (braková) produkce pozdního osvícenství.
